Festligt juleoptog med julemanden

FDF-orkesteret anfører juleoptogets festlige parade, fulgt tæt af en hestevogn og en strøm af glade børn og voksne i nissehuer, der fejrer sæsonens glæder gennem byens gader
FDF-orkesteret anfører juleoptogets festlige parade, fulgt tæt af en hestevogn og en strøm af glade børn og voksne i nissehuer, der fejrer sæsonens glæder gennem byens gader Foto: Karsten Madsen
Juleoptog i Ansager søndag den 17. december 2023

FDF-orkesteret går i spidsen af optoget gennem byen efterfulgt af hestevogn, julemanden og nissemor.

Vi starter fra Skolegade – p-plads ved skolens legeplads kl. 14.30

- og vi afslutter på Ansager Hotel, hvor vi skal danse om juletræ og lave sanglege sammen med julemanden, nissemor og FDF-nisser.

HUSK: ønskesedlen til julemanden afleveres i mælkejungen ved Smagsgalleriet senest kl. 15.00. Gaver til vinderne udleveres på hotellet efter underholdningen,

Da julemanden igen i år har fået sin gamle stol sendt til Ansager oppe fra Grønland, bliver der mulighed for et ta` selv billede af julemanden og jeres børn.

Gør dagen festlig og mød talstærkt op – gerne med nissehuer.

Ansager Borgerforening ønsker hermed medlemmer, byens borgere og sponsorer en rigtig glædelig jul og et godt nytår.

Ansager Borgerforening.

vist 544 gange  

Udvalgte nyheder

fredag 7. aug. 2026 - Ansager
Nye afleveringer, togudstilling og digitalisering prægede året på det lokale arkiv.
torsdag 30. jul. 2026 - Ansager
Kom og vær med til leg, hygge og fællesskab for alle børn.
lørdag 11. jul. 2026 - Ry
I år kan FDF-landslejren, tidligere kendt som Marselisborglejren og Julsølejren, fejre 100-års jubilæum, og FDF Ansager er selvfølgelig med!