fredag 16 dec 2022 - Ansager
Hæder til Skovlund-Ansager Håndboldklub
Håndboldklubben SAHK belønnet af Andelskassens Fond
I bestræbelserne på at få etableret ungdomshåndbold i Skovlund-Ansager området har håndboldklubben SAHK modtaget et beløb på kr. 15.500 af Andelskassens Fond til afvikling af en:
- Camp til rekruttering af nye ungdomsspillere i Håndbold.
Klubben er utrolig taknemmelige over at være udvalgt, og beløbet vil blive brugt på nuværende og kommende ungdomsspillere i klubben, i form af: nye bolde, øvrige materialer til børnene, samt en overnatningsstævne med hygge og mad og masser af boldspil i hallen.
Klubbens formand og revisor, Søren Brorsbøl og Margrethe Johansen, var i Andelskassens Varde afdeling for at modtage donationen.

Med denne dejlige "Julegave" til klubbens ungdom, ønsker SAHK alle en rigtig glædelig jul og på gensyn i 2023.
vist 447 gange
Annonce
Udvalgte nyheder
februar
Den 20. kl. 12.23Kamp om toppen i damernes 3. division
Divisionsspillerne fra SA Ribe HK skal møde Århus Fremad som ligger på 1. pladsen i puljen, et hold alle i puljen jagter, og det gør vi også!
januar
Den 14. kl. 20.04Juletræsindsamling 2023
Lørdag den 7. om formiddagen var der mulighed for at komme af med sit brugte juletræ
marts