Fint sportslig besøg i Ansager
tirsdag 27. sep. 2022 - Ansager
Det britiske håndboldlandshold
Det britiske håndboldlandshold Foto: PR
SAHK har som klub påtaget sig endnu en stor opgave

SAHK blev spurgt, om klubben kunne være interesseret i at få besøg af det britiske dame­landshold i håndbold.

Det er en kæmpe chance og en stor udfordring til klubben. På meget kort tid kræver det en masse logistik, planlægning og samarbejde med de øvrige foreninger, der benytter hallen. Et stort setup er iværksat, lige fra transport fra og til lufthavnen, overnatning, bespisning, træningstider og kampmodstandere.

Med stor velvilje fra alle sider, er det nu en realitet at det britiske landshold bliver indkvarteret i Hyttebyen i Ansager, og alt bespisning, træning og kampe vil foregå i Skovlund Ansager hallen.

Der er imellem foreningerne byttet om på diverse træningstider, for at SAHK har kunnet leje nogle ekstra haltimer, så alle klubbens seniorspillere får en chance for at komme til at træne sammen med det britiske landshold. Hvornår får man igen sådan en chance?

Det britiske landshold spiller to kampe i Skovlund Ansager Hallen:

  • Torsdag den 29. september kl. 20.30 imod SAHK 3. division
  • Lørdag den 1. oktober kl. 11.00 imod Ikast

Alle som har lyst til at se de to kampe er velkommen i Skovlund Ansager hallen

SAHK

vist 23406 gange  

Udvalgte nyheder

mandag 11. maj 2026 - Ansager
4., 5. og 6. klasse inviteres til gratis aktiviteter frem til sommerferien.
onsdag 13. maj 2026 - Ansager
Torben Linden tiltræder 1. august 2026 efter otte år som viceforstander i Bramming
lørdag 9. maj 2026 - Ansager
Bestyrelsesvalg, regnskab og budget er på dagsordenen i Skovlund Ansager Hallen