
24 voksne og 11 børn havde takket ja til at lære Ansager bedre at kende. Invitationerne til mødet var forinden blevet afleveret personligt til de udenlandske tilflyttere i området.
På mødet blev der givet generelle og praktiske informationer om Ansager By, foreningsliv, kommunale forhold m.v., og det affødte en god snak.
Der var ovenud stor tilfredshed med at bo i byen og mødet var alt i alt en positiv oplevelse for alle.
En udfordring, der blev nævnt under mødet, var adgang til sprogundervisning også efter 5 år i Danmark, hvor kommunerne ikke længere er forpligtet til at tilbyde danskundervisning. Ansager Byudvikling vil undersøge muligheden for at tilbyde sprogundervisning lokalt.
Aftenens indtryk var helt klart:
- Vi ikke skal holde os tilbage med at kontakte nye tilflyttere. Så har du fået en ny nabo eller har dit barn fået en ny klassekammerat, så byd dem velkommen og tag en snak.
Ansager Byudvikling
Udvalgte nyheder
Den 25. kl. 13.12Generalforsamling: Ansager Byudvikling
Der indkaldes til ordinær generalforsamling tirsdag den 13. maj kl. 19:00 på Ansager Hotel.