fredag 1 okt 2021 - Ansager
Kandidatlisten til Kommunalvalg 2021
Valgbestyrelsen i Varde Kommune har godkendt kandidatlisten til kommunalvalget tirsdag den 16. november.

Valgbestyrelsen har fredag godkendt følgende kandidatliste:

A. Socialdemokratiet

  • Søren Laulund, Varde
  • A.C. Hoxcer Nielsen, Varde
  • Birger Filskov, Nr. Nebel
  • Sandie Eis Ravn, Varde
  • Finn Ladegaard, Næsbjerg
  • Doron Edry, Tistrup
  • Martin B. Sølbeck, Årre
  • Kim Christensen, Tistrup
  • Kent Ager, Varde
  • Hans Julius, Alslev
  • Flemming Knudsen, Oksbøl
  • Torben Kondrup, Ølgod
  • Conny Knigge, Outrup

B. Radikale Venstre

  • Holger Grumme Nielsen, Starup
  • Lise R. Ø. Anderson, Varde
  • Daniel Schoop Gärtner, Varde
  • Jonna Buch Andersen, Agerbæk
  • Jonas C. W. Iversen, Varde
  • Sanne Tryk Batiste, Tofterup

C. Det Konservative Folkeparti

  • Steen Holm Iversen
  • Heidi Bundgaard
  • Kitty Gamkinn
  • Erhardt Jull
  • Kåre Jensen
  • Rasmus Sømod
  • Brian Schmidt
  • Henrik Vej Kastrupsen
  • Mariane Nygaard Holm
  • Annette Juhl Taldorf

D. Nye Borgerlige

  • Anja Karlsson
  • Jørn S. Pedersen
  • Bjarne Burgdorff
  • Lone Lund Faber
  • Torben Lauridsen

E. E-Borgergruppen

  • Tom Arnt Thorup
  • Frank H. Kristiansen
  • Peter Skødt Knudsen
  • Lene Heiberg Bondesen

F. SF - Socialistisk Folkeparti

  • Gunner Poulsen
  • Tine Toft
  • Claus Larsen

I. Liberal Alliance

  • Per Dueholm
  • Morten Fugleberg
  • Søren Lyngesen

K. Kristendemokraterne

  • Inger Marie Kristensen, Varde
  • Frede Haahr Andersen, Ølgod
  • Søren Lydeking Pedersen, Ansager
  • Larysa Novikova, Varde
  • Steen B. Jørgensen, Henne
  • Jens Schmidt Holm, Ølgod

L. Lokallisten 2017

  • Niels Jørgen Nielsen
  • Birgit Hardenberg Jørgensen
  • Henriette N. D. Dyrby
  • Philip Vossen
  • Hilda Funch
  • Patrick Nielsen

O. Dansk Folkeparti

  • Jeremy Bo Pedersen
  • Frode Flyvbjerg Kristensen
  • Annette Tandrup Beier Andersen
  • Henning Jensen
  • Søren Storm Mikkelsen
  • Julie Gottschalk

U. Udviklingslisten

  • Jens Nielsen, Varde
  • Flemming Bynge, Varde

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Mads Sørensen, Sig
  • Alberte Højgaard, Varde
  • Peter Nielsen, Oksbøl
  • Tina Agergaard Hansen, Ølgod
  • Connie Høj, Nr. Nebel
  • Poul Burgaard, Varde
  • Ole Jul Jessen, Tinghøj
  • Poul Rosendahl, Agerbæk
  • Preben Friis-Hauge, Tistrup
  • Per Thisted, Ansager
  • Dorte Veis Svendsen, Alslev
  • Lars Teglgaard, Ølgod
  • Ole Vad Hansen, Nr. Nebel
  • Peder Foldager, Nordenskov
  • Torben Haahr, Varde
  • Sarah Andersen, Starup-Tofterup
  • Claus Brink, Årre
  • Stig Leerbeck, Horne
  • Daniel Sørensen, Nørre Nebel
  • Leif Poulsen, Ølgod
  • Boel Evald Severinsen, Varde
  • Kristian Støjberg, Skovlund
  • Larysa Rachok Sørensen, Agerbæk
  • Niels Jørgen Nielsen, Varde
  • Jørn Chr. Jessen, Varde
  • Ole Andreasen, Ølgod

Ø. Enhedslisten - de rød-grønne

  • Lene Falgreen
vist 428 gange