Juletræsindsamling i Skovlund og Ansager
onsdag 30. dec. 2020 - Ansager
Som altid starter SIF Ansager Håndbold det nye år med at indsamle julens mange træer.

Juledagene lakker nu mod ende og snart ryger de mange flotte pyntede juletræer ud igen. Men fortvivl ej. SIF Ansager Håndbold hjælper jer glædelig af med dem.

I 2021 kommer indsamling af juletræer til at foregå lørdag den 9. januar fra kl. 10.00 i både Skovlund og Ansager.

Det koster 20 kroner at få hentet sit juletræ på egen matrikel. Denne kan man både hænge i en pose på træet eller overføre via mobilepay til nummer 374844 “AIF Bredden”. Notér venligst "Juletræ + adresse".

På grund af corona vil der ikke blive banket på dørene, derfor beder vi jer venligst om at lægge jeres træ ud foran huset, så vi kan se den fra vejen. Er jeres juletræ ikke synligt, bliver den desværre ikke hentet.

I samarbejde med Ansager Fjernvarmeværk vil man omdanne de indsamlede træer til flis og bruge flisen til at fyre under kedlerne på varmeværket.

Håndboldudvalget.

vist 712 gange  

Udvalgte nyheder

søndag 17. maj 2026 - Ansager
Generalforsamlingen pegede på behov for mere omsætning og en ny udviklingsplan
lørdag 9. maj 2026 - Ansager
Bestyrelsesvalg, regnskab og budget er på dagsordenen i Skovlund Ansager Hallen
torsdag 26. mar. 2026 - Ansager
Lørdag kan SIF Ansager sikre pladsen i Danmarksserien foran hjemmepublikummet i Skovlund Ansager Hallen.