Resultat: Menighedsrådsvalg i Ansager

Offentliggørelse af det valgte menighedsråd på valgforsamlingen for Ansager Sogn

Til Ansager Menighedsråd skulle der vælges 6 medlemmer og 2 suppleanter. På valgforsamlingen d. 15. sep. 2020 blev der opstillet og valgt 5 menighedsråds-medlemmer samt en suppleant.

Valgt blev: Karsten Madsen, Vivi Hansen, Vivian Gosch, Karen Johansen, Christian Holdt og til suppleant Frank Sørensen.

Suppleringsvalg 6. oktober

Det betyder, at vi skal have et suppleringsvalg på en ekstraordinær valgforsamling tirsdag d. 6. oktober 2020 kl. 19.00, hvor vi skal have valgt 1 medlem og 1 suppleant mere. For at sikre vores kirke- og menighedsrådsarbejde håber vi på opbakning til dette.

Flere lister

Vi gør opmærksom på, at der senest tirsdag d. 13. okt. 2020 kl. 20 kan indgives en alternativ kandidatliste med stillere, som dermed udløser afstemningsvalg.

En evt. liste kan afleveres til Vivian Gosch, Mølgårdvej 28, 6823 Ansager eller Vivi Hansen Vinkelvej 44, 6823 Ansager.

Formular samt regler om indlevering af kandidatliste kan udskrives fra Kirkeministeriets hjemmeside - www.km.dk

Venlig hilsen

Ansager Menighedsråd

vist 693 gange  

Udvalgte nyheder

fredag 11. sep. 2026 - Ansager
Mandag fyldes Minihal med bevægelse, sang og leg, når Spilopper samler børnehavebørn.
torsdag 10. sep. 2026 - Ansager
Onsdag aften står den på spring, rytme og fællesskab for 7.–9. klasse – uanset erfaring.
onsdag 9. sep. 2026 - Ansager
Neighbours & Friends, klassiske værker og musik fra Bach til film fylder kirken.