Dengang: Nostalgi i film og lyd

Pakhans udbringer flere gange daglig pakker, når de ankommet med toget til pakhuset på stationen
Pakhans udbringer flere gange daglig pakker, når de ankommet med toget til pakhuset på stationen Foto: Ansager Lokalhistoriske Arkiv
Demensgruppen i Skovlund-Ansager markerer huskedagen lørdag den 21. september i Ansager kirke fra kl. 11-16

Med et nostalgisk tilbageblik i film og lyd markerer Demensgruppen den landsdækkende huskedag. Kik ind i Ansager kirke og bliv ført tilbage i tiden. Du kan komme og gå i tidsrummet fra kl. 11-16.

Du kan købe en kop kaffe med kage, som du kan tage med på tidsrejsen. Du også støtte Alzheimerforeningens indsamling.

Karsten Madsen

Huskedagen

Hvert år i september sætter Alzheimerforeningen et særligt fokus på mennesker med demens og deres pårørende med en landsdækkende indsamling.

På denne dag er hundredvis af frivillige på gaden landet over for at samle penge ind og sætte fokus på demens.

Huskedagen fejres altid på den nærmeste lørdag til den Internationale Alzheimerdag 21. september. i 2019 afholdes Huskedagen lørdag d. 21. september.

vist 990 gange  

Udvalgte nyheder

tirsdag 21. jul. 2026 - Ansager
Vælg mellem tre ruter, når Gå-maratonet gæster Ansager med fælles start kl. 17.
fredag 10. jul. 2026 - Ansager
Læs om Filsø-turen, høstarrangementer, lokale historier og nyt fra menighedsrådene.
søndag 5. jul. 2026 - Ansager
Fire koncerter giver publikum en stemningsfuld musikoplevelse med fri entré fredag eftermiddag