Vi håber stadigvæk at se mange fra 50+ og 60+. Vi har også hørt, at nogle gerne vil deltage, hvis man må tage sin datter med, selvom man er under 32 og det må man selvfølgelig gerne.
Fodbold Fitness foregår ca. 1½ time, hvor vi har det sjovt sammen og man kan være med uanset hvilken kondi og niveau man har. De 1½ time foregår med opvarmning, småspil med bold, 10 fitness øvelser a 1 minut, som vi kører igennem 2 gange. Derefter har vi spil med bold.
Der er mange fordel ved fodbold fitness, som:
- pulsen op
- effektiv motion
- have det sjovt, sundt og socialt sammen
- bedre kondition
Vi vil få forskellige instruktører til at køre fitness-delen samt fodbold-delen nogle gange i løbet af sæsonen, for at få mere inspiration til vores træning. Onsdag den 24. maj 2017 kommer der en instruktør fra DBU og kører træningen for os.
Det koster 25 kr. pr. gang eller 50 kr. for alle gange indtil sommerferien. Så hvis du vil have frisk luft, hygge og et godt grin sammen med andre kvinder, så kom på Ansager Station om onsdagen kl. 18.15 -19.45.
Håber vi ses, mange hilsner fra Lisbet Steen-Mortensen og Margrethe Johansen
Udvalgte nyheder
Den 22. kl. 21.33Maj Touren 2023 i Ansager
Første tur tirsdag den 2. maj kl. 19.00 ved Aktivitetshuset
Den 4. kl. 21.00Globetrotterne: Aa og Agervandring
Jubilæumsåret for Globetrotterne er ved at være slut her i 2022. Denne gang med Aa og Ager vandring.