Sponsorbil måtte afleveres

Efter en måned med en ektra kørelejlighed har Lene Uhd nu afleveret bilen

Støtteforeningen til SIF/Ansager Håndbold, Håndboldens Venner solgte i perioden op til Torvedagen, lodder, hvor man havde chancen for at vinde en af division damernes sponsorbiler.

Vinderen blev Lene Uhd, som i en måned fik ekstra køremulighed. Bilen blev i lørdags leveret tilbage, på trods af at familien Uhd sagtens kunne gøre brug af bilen længere tid.

Familien har haft en positiv oplevelse og gav begejstret udtryk for, at de gerne ville overtage bilen, når dens sponsortid udløb.

Håndboldens Venner

Håndboldens Venner

  • Håndboldens Venner er en uafhængig forening stiftet med det formål at kunne give en økonomisk hjælp til håndbolden i Skovlund-Ansager.
  • Foreningen søger at skaffe midler udenfor SIF/AIF`s område via fonde, sponsorater, events mm.
  • Et medlemskab koster 100 kr årligt. 1 x mdr til et hjemmestævne i hallen, udtrækkes der gevinster på medlemsbeviset, og ved større håndboldarrangementer udtrækkes ekstra.
  • Der arbejdes i øjeblikket på, at medlemmer kan få procenter ved køb af varer hos Tøjtorvet i Agerbæk.
vist 94 gange  

Udvalgte nyheder

fredag 7. aug. 2026 - Ansager
Nye afleveringer, togudstilling og digitalisering prægede året på det lokale arkiv.
lørdag 9. maj 2026 - Ansager
Bestyrelsesvalg, regnskab og budget er på dagsordenen i Skovlund Ansager Hallen
torsdag 26. mar. 2026 - Ansager
Lørdag kan SIF Ansager sikre pladsen i Danmarksserien foran hjemmepublikummet i Skovlund Ansager Hallen.