Skovlund: Sankt Hans aften

Fællesspisning i byparken fra kl. 18.30 - båltale ved sognepræst Trine Lydeking Taylor

“Vi elsker vort land, men ved midsommer mest”, sådan synger vi overalt i landet til Sankt Hans Aften. Også i Skovlund. Traditionen tro arrangerer Skovlund Borgerforening fest i byparken Sankt Hans aften.

Der inviteres til fællesspisning fra kl. 18.30. Deltagerne kan selv medbringe deres egen mad, som kan tilberedes på grillen, der er klar til brug ved halv syv-tiden. Man kan også vælge at købe mad og drikkevarer til rimelige priser fra Borgerforeningen.

Sankt Hans-bålet tændes kl. 20.00 og årets båltaler er sognets nyindsatte præst Trine Lydeking Taylor.

Efter båltalen kan man købe kaffe og kager.

- Vi håber naturligvis på godt vejr og at mange traditionen tro vil møde op og være med til at fejre dagen, siger formand for Borgerforeningen Lars Sadova.

Lars Sadova retter også en stor tak til de mange frivillige, som for knap et par uger siden var med til at pynte byparken op. - Bl.a. grilhytten står som ny, og jeg håber mange vil møde op Sank Hans aften og nyde de fine omgivelser, slutter Lars Sadova.

Rud Larsen

vist 200 gange  

Udvalgte nyheder

fredag 7. aug. 2026 - Ansager
Nye afleveringer, togudstilling og digitalisering prægede året på det lokale arkiv.
tirsdag 11. nov. 2025 - Skovlund
Læserbrev af Per Rodahl Thisted (V): Når virksomheder investerer, vinder lokalsamfundet
lørdag 9. aug. 2025 - Skovlund
Fejr åbningen af legepladsen med sjov, musik og fællesskab for alle