Erhardt Jull, byrådsmedlem for De Konservative, vil ved næste byrådsmøde stemme imod udbygning af Varde Fritidscenter for 125 mio.
- Vi bygger mere af der, vi har nok af i forvejen, siger Erhardt Jull. Han undrer sig over at kommunen ikke tager udgangspunkt i den halanalyse, som kommunen har ofret en halv million på at få lavet. Den påpeger ellers, at der er kapacitet nok i kommunen, netop på det område, hvor man nu vil bygge nyt. Hvorfor investere i en stor ny sal, som ikke vil blive udnyttet ret meget og i fitnesslokaler, som der er tre af i forvejen i Varde by.
Argumentet om, at Varde Kommune gerne vil kunne tiltrække store arrangementer, holder heller ikke. Vi har allerede faciliteter til store stævner, men det tæller måske ikke, når det ikke lige er i Varde by, de forefindes, mener Erhardt Jull.
Det bliver ikke med min stemme, at kommunen kautionerer for 125 mio skattekroner til at bygge noget, der er rigeligt af i forvejen i kommunen, slutter Erhardt Jull.
Karsten Madsen
Se videoindslag fra Localnews ved at klikke på billedet ovenfor.
Udvalgte nyheder
Den 26. kl. 09.10Energibesparelser i Varde Kommune
Udviklingsrådet videregiver besked fra Varde Kommune, om hvordan vi skal spare på energien
Den 15. kl. 16.45Ansager Skole bevarer overbygningen!
Udtalelse fra Udvalget for Børn og Læring vedrørende bevarelse af overbygningen på Ansager Skole.
Den 18. kl. 12.16Job: Er DU vores nye kollega?
Så bliv kommunal dagplejer