Bane 2 forbedres i de kommende uger
lørdag 4. jul. 2015 - Ansager
I ugerne 28-30 skal bane 2 hos Ansager Tennisklub istandsættes, og er derfor lukket. Derefter kan tennisspillerne se frem til en meget forbedret bane

Med et flot tilskud fra Varde Kommune er det blevet muligt at forbedre Bane 2 hos Ansager Tennisklub, og fra den kommende uge begynder arbejdet. Derfor er denne bane lukket i perioden uge 28-30, mens der vil være fuld knald på bane 1 i samme tidsrum. Efterfølgende kan de mange aktive medlemmer se frem til to baner, der begge er i fremragende stand.

- Vi glæder os til, at vi om et par uger igen kan åbne for Bane 2, så vi har to rigtigt gode baner at spille på heromme. Det har været et stort ønske at gøre lidt ved den bane, og det er derfor en stor hjælp med tilskuddet fra kommunen. Nu har vi mulighed for at gøre, mens der er en del medlemmer, der er på ferie, og så vil der måske blive rift om pladsen på Bane 1, men til gengæld har vi lige om lidt et anlæg, der er helt i top, lyder det fra formand for Ansager Tennisklub, Michael Hansen, der glæder sig til at kunne råde over to gode baner til både en kommende inspirationsdag og klubstævne i august måned.

Ansager Tennisklub

vist 137 gange  

Udvalgte nyheder

mandag 15. jun. 2026 - Ansager
32 m² centralt i Ansager med hårde hvidevarer og indflytning 1. august 2026.
mandag 15. jun. 2026 - Ansager
Save-Niels skabte træskulpturer for omkring 80 besøgende i hyggelige rammer
fredag 27. mar. 2026 - Ansager
Ansager Tennis Klub inviterer til fælles indsats, grill og tilmelding til ny sæson