Skovlund Friskole bød alle velkommen
fredag 7. nov. 2014 - Skovlund
Skovlund Friskole

Åben Skole er nu afviklet for 2. gang på landsplan, hvor Skovlund Friskole, var en af de mange grundskoler, der deltog.

På skolen var dørene åbne for alle på skolen og i SFO fra kl. 15-19, hvor mange lagde vejen forbi. I løbet af disse timer kunne man som gæst overvære og deltage i undervisningen fra 3.-9. kl., se skolebussen, nyde mad og drikke i caféen (spisesalen) og deltage i ”Landsbyen synger”. Sidstnævnte var en fællessamling, som almindeligt foregår den første torsdag hver måned kl. 8.15. Denne dag var arrangementet rykket til kl. 16, og der var både fællessang, lidt fortælling og optræden ved eleverne.

Friskolen havde også inviteret til informationsmøde ang. skolestart i 0. kl. 2015-16, hvor både skolens ansatte og forældre fortalte om undervisning, trivsel, fællesskab og tryghed.

Det er noget ganske særligt, at der i Danmark er frit skolevalg og at mangfoldigheden af grundskoler er så omfattende. Ikke to børn og ikke to skoler er ens, så derfor er Åben skole et tiltag, som man på Skovlund Friskole hilser velkommen.

”Det er vores håb, at Åben skole med tiden bliver endnu mere udbredt, så mange flere skoler slår dørene op denne torsdag”, udtaler skoleleder Jette Bech Mathiesen.

vist 161 gange  

Udvalgte nyheder

mandag 15. jun. 2026 - Ansager
32 m² centralt i Ansager med hårde hvidevarer og indflytning 1. august 2026.
mandag 15. jun. 2026 - Ansager
Save-Niels skabte træskulpturer for omkring 80 besøgende i hyggelige rammer
lørdag 6. jun. 2026 - Skovlund
Fællessang, demokrati og salgsboder skabte en hyggelig dag på Skovlund Friskole