Tennisbanen har længe trængt til et løft, og siden tidlig forår har nogle frivillige fra tennisklubben været i gang med at grave det gamle gruslag væk fra de to baner. På bane to, hvor der skulle mest grus væk, blev der gravet 8 til 10 centimeter af. Bane ét var ikke helt så medtaget, men alligevel blev der fjernet 4 centimeter grus.
3.5 ton nyt grus er der nu lagt ud på banerne. I dag, hvor jeg var forbi tennisbanerne, var Svenning Schmidt godt i gang med at tromle gruset. Det er lidt besværligt da gruset er fugtigt og sætter sig fast på tromlen.
Klubhuset og skuret får også en kærlig hånd. I dag var Jørn Marcussen i gang med at sprøjte mod alger, inden hus og skur skal males. Det hele skal være klar, når banen åbner igen den 12. april.
Johnny Enghave
Udvalgte nyheder
Den 22. kl. 17.48Agerbæk: Kirkekoncert med Ansager Ny Drengekor
Torsdag d. 27. februar kl. 19 i Agerbæk Kirke
Den 11. kl. 21.26Klubturnering Ansager Tennis Klub
Vores årlige klubturnering bliver i år afholdt lørdag d. 31/8 kl. 09.00