Ansager Skolebestyrelses årsberetning for skoleåret 2025/2026

Ansager
Nye elever, kulturprojekter og stærke fællesskaber prægede skoleåret 2025/2026.

Skoleåret 2025/2026 har nået sin afslutning, og Skolebestyrelsen for Ansager Skole ser tilbage på et år med mange gode aktiviteter.

Det glæder os meget, at der det seneste år har været en flot tilgang af nye elever fra andre skoler eller som tilflyttere. Det bekræfter os i den positive fortælling, der lever om Ansager by og skole, og det er noget, vi kan være stolte af.

Fællesskab skabes, når nogen møder op

I september 2025 blev en gammel tradition vækket til live, nemlig arbejdsdagen. Den blev gennemført med god opbakning fra forældre og børn, hvor mange projekter blev forbedret og færdiggjort. Eftermiddagen sluttede med lidt mad til maverne som tak for indsatsen. Sådanne arrangementer giver altid god grobund for hyggeligt samvær og gode snakke forældre imellem, hvilket har stor værdi for samarbejdet mellem alle – både skole, forældre og børn.

I forsøget på at gøre Skolebestyrelsens medlemmer mere synlige og tilgængelige er der hængt billeder op i aulaen ved personalebillederne, så der følger et ansigt med navnene. Man er som altid velkommen til at rette henvendelse til medlemmerne ved spørgsmål, undren eller ren og skær nysgerrighed på vores arbejde.

Der blev afholdt suppleringsvalg i 2025, da vi sagde farvel til to medlemmer, fordi deres børn afsluttede skolegangen på Ansager Skole. Vi er så heldige, at to nye medlemmer var klar til at springe til, og vi var derved fuldtallige ved skoleårets start. Kitty Gamkinn ønskede at blive menigt medlem, og derfor trådte Anita Louise Andersen til som formand ved årsskiftet. Der skal lyde en stor tak til Kitty for hendes arbejde som formand.

Der er ordinært valgår til bestyrelsen nu i 2026. På trods af et manglende fremmøde til opstillingsmødet er det alligevel lykkedes at finde kandidater, så bestyrelsen kan starte skoleåret 26/27 med fuldt hold.

Skolebestyrelsen har dette skoleår haft fokus på at revidere skolens principper, så de fortsat er relevante for samarbejdet mellem skole og hjem. Vi har blandt andet gennemarbejdet principperne for idrætsudøvelse og lejrskole, så der for eksempel nu er mulighed for privat indkvartering, hvis eleven ønsker dette. Vi er langt fra i mål med alle principperne, og arbejdet vil derfor fortsætte.

Hele byen som skolens læringsrum

Vi har en ambition i bestyrelsen om at være områdets skole, hvor vi i skoleudviklingsplanen har fokus på nærområdet. Der har det sidste år været et rigtig flot samarbejde mellem skolen og byen, da der har været flere kulturelle arrangementer med inddragelse af byrummet og byens borgere.

Alle elever har været med til at udsmykke skolens gange med tryk, malerier og statements fra eleverne. Det er blevet så flot og er med til at give eleverne en følelse af ejerskab over skolen.

De ældste elever var med til at skabe byens gavlmalerier i samarbejde med ”kunstneren tæt på”.

I foråret har indskolingen været med i GAK Festival, som er en kulturfestival for de yngste med fokus på fantasi og historier. Senest har der været samarbejde med legeprojektet ”Børnekultur i landdistrikterne”, som 0.-6. klasse har været involveret i. Det har givet to dage med fokus på at styrke børnefællesskaber og endte ud i en byvandring, hvor byen var inviteret.

De fysiske rammer har fået et løft gennem midler fra Undervisningsministeriets pulje til læringsmiljø, som er blevet brugt på at forny skolens læringsmiljø, blandt andet med et fortælletræ til biblioteket og nye flotte møbler rundt på skolen.

Skolebestyrelsen prioriterer, at eleverne får mulighed for udsyn og kulturel forståelse i ind- og udland. Derfor sender vi hvert år elever til Bornholm, og via kommunale Erasmus-midler samt skolens egne midler har der været elever i Barcelona og Rom.

Til slut skal der lyde en stor tak til Ansager Skoles personale og ledelse for deres gode arbejde og samarbejde om at give den bedste læring, trivsel og chancelighed til alle skolens elever. Ansager Skoles Venner skal også have tak for deres ihærdige arbejde med at skabe muligheder for at gøre noget ekstra for eleverne. Om det er påskeæg eller et legeredskab, så er det alt sammen værdsat.

På vegne af Skolebestyrelsen
Formand Anita Louise Andersen

vist 179 gange  

Udvalgte nyheder

lørdag 12. sep. 2026 - Ansager
Der er bankospil onsdag den 16. september kl. 14.00. Husk at tage kop og eventuelt kage med.
lørdag 12. sep. 2026 - Ansager
Rækkehusene har køkken/alrum og et ekstra værelse. Ansager byder på natur, musik og fællesskab.
torsdag 26. mar. 2026 - Ansager
På Ansager skole den 8. april kl. 19.00