Harmonikaen fylder Ansager Kirke med musik

Kristian Rusbjerg optrådte i Ansager Kirke i 2020. Fredag den 24. juli vender han tilbage – denne gang som en del af Kristian Rusbjerg Trio, der åbner rækken af fire koncerter i kirken under Rundt om Harmonikaen i Ansager.
Kristian Rusbjerg optrådte i Ansager Kirke i 2020. Fredag den 24. juli vender han tilbage – denne gang som en del af Kristian Rusbjerg Trio, der åbner rækken af fire koncerter i kirken under Rundt om Harmonikaen i Ansager. Foto: Karsten Madsen
Fire koncerter giver publikum en stemningsfuld musikoplevelse med fri entré fredag eftermiddag

Fredag den 24. juli 2026 kl. 15.00–17.00 bliver Ansager Kirke en del af musikfesten, når Rundt om Harmonikaen i Ansager igen samler spillere og publikum i byen.

I to dage, fredag den 24. juli og lørdag den 25. juli, fyldes Ansager med harmonikamusik, fællesskab og festivalstemning. Mariehaven er det naturlige omdrejningspunkt for arrangementet, men også Ansager Kirke får en særlig rolle, når kirkerummet fredag eftermiddag danner ramme om fire korte koncerter.

I kirken kan publikum opleve:

  • Kristian Rusbjerg Trio
  • Graeme Mackay fra Skotland
  • Søren Brix
  • Odd Arne Halaas fra Norge

Musikken begynder kl. 15.00 og fortsætter frem til kl. 17.00.

Kirkerummet giver harmonikaen en anden klang end de udendørs scener. Her bliver musikken mere nærværende, rolig og intens, og publikum får mulighed for at opleve instrumentets spændvidde i en smuk akustisk ramme.

Rundt om Harmonikaen samler harmonikaspillere med rødder især i Danmark, Sverige og Norge. Programmet favner bredt, og netop blandingen af professionelle, øvede og mindre øvede musikere er en vigtig del af charmen. Her handler det ikke kun om at optræde, men også om at mødes om musikken.

Koncerterne i Ansager Kirke finder sted fredag den 24. juli kl. 15.00–17.00.

Der er fri entré, og alle er velkomne.

Ansager Kirke

vist 1182 gange  

Udvalgte nyheder

tirsdag 21. jul. 2026 - Ansager
Vælg mellem tre ruter, når Gå-maratonet gæster Ansager med fælles start kl. 17.
fredag 10. jul. 2026 - Ansager
Læs om Filsø-turen, høstarrangementer, lokale historier og nyt fra menighedsrådene.
onsdag 10. jun. 2026 - Ansager
Ansager og Skovlund Kirker inviterer til vandring, frokost og friluftsgudstjeneste ved Stemmeværkspladsen