Sidste fakkeloptog fra Skovlund Efterskole

Fakkeloptoget i 2021
Fakkeloptoget i 2021 Foto: Karsten Madsen
Eleverne tager fredag aften et stemningsfuldt farvel til Skovlund og efterskolens 30-årige historie

Fredag den 26. juni kl. 22.00 går eleverne fra Skovlund Efterskole gennem byen med fakler for at sige farvel til Skovlund.

På en lun aften fredag når mørket falder på, bliver Borgergade, Hovedgaden og Svinget lyst op af fakler, når eleverne fra Skovlund Efterskole går deres afskedsoptog gennem byen.

Ifølge skovlund.dk oplyser Tina Tyndkjær, at eleverne vil sige farvel til Skovlund med et fakkeloptog fredag den 26. juni kl. 22.00.

Ruten går:

  • Fra skolen
  • Ned ad Borgergade
  • Til venstre ad Hovedgaden
  • Op ad Svinget
  • Forbi Friskolen
  • Retur til efterskolen via Borgergade

Det bliver et optog med en særlig betydning. Skovlund Efterskole lukker efter dette skoleår, og derfor bliver fredagens fakkeloptog det sidste fra elever på efterskolen – i hvert fald i denne omgang.

Netop derfor håber man, at så mange som muligt vil møde op langs ruten og være med til at give efterskolens sidste elevhold en varm og værdig afsked.

Fakkeloptoget bliver dermed ikke kun en afslutning på et skoleår, men også et synligt farvel fra en skole, der gennem 30 år har sat sit præg på både elever og lokalsamfund.

Karsten Madsen

vist 2790 gange  

Udvalgte nyheder

fredag 7. aug. 2026 - Ansager
Nye afleveringer, togudstilling og digitalisering prægede året på det lokale arkiv.
tirsdag 16. jun. 2026 - Skovlund
Faldende elevtal og økonomiske udfordringer sætter punktum for en vigtig del af lokalsamfundet
mandag 12. jan. 2026 - Ansager
Gratis familiedans med Dance Company Twenty for skolebørn og deres familier