Vi har igen denne vinter haft nogle rigtig gode sangaftener i Skovlund og Ansager kirker på skift med god opbakning fra begge byer. Vi håber på samme gode opbakning, når vi slutter af med Store Hvededag torsdag aften den 30. april kl. 19.00.
Vi starter i kirken med at synge tre dejlige, velkendte forårssange fra Højskolesangbogen: “Kom maj, du søde milde”, “Se, det summer af sol over engen” og “Nu kommer fuglene igen”.
Derefter er der ønskekoncert, hvor alle kan komme med forslag. Det foregår på den måde, at alle får en seddel, når de ankommer til kirken. Her kan man skrive det nummer fra Højskolesangbogen, som man ønsker, vi skal synge. Sedlerne lægges i en hat, og vores pianist, Preben, trækker så det næste nummer, vi skal synge.
Vores vikarpræst, Henrik, slutter af med en aftensang og en aftenbøn, før vi ved ottetiden alle sammen går over i Sognehuset, hvor der vil være kaffe og varme hveder.
Man behøver ingen stor sangstemme for at være med. Der er plads til både bas og brummere og dem, der bare nynner lidt med. Det vigtigste er faktisk den gode appetit til de varme hveder bagefter.
Max Kruse
Skovlund Menighedsråd
Udvalgte nyheder
Den 9. kl. 10.53SAHK indkalder til generalforsamling
Bestyrelsesvalg, regnskab og budget er på dagsordenen i Skovlund Ansager Hallen
Den 7. kl. 14.07


