BUSK 2025: Livets mirakel i Skovlund
tirsdag 30. sep. 2025 - Skovlund
Illustration: Jakob Kramer
Illustration: Jakob Kramer
Gudstjeneste for børn og voksne

Skovlund Kirke, søndag den 5. oktober 2025 kl. 14.00

Årets BUSK-gudstjeneste har temaet ”Livets mirakel” og laves i samarbejde med KFUM-spejderne i Skovlund. Gudstjenesten er særligt rettet til børn mellem 8 og 12 år.

Med udgangspunkt i dagens tekster sætter vi fokus på de mange mirakler, som livet er fuldt af. Gennem BUSK-gudstjenesten inviteres alle til at opleve, hvordan vores liv hver dag rummer håb, kærlighed og små og store mirakler – også når vi ikke altid kan se dem. Det skal vi sammen blive klogere på ved årets BUSK-gudstjeneste.

Alle er velkomne – både børn og voksne!

Efter gudstjenesten byder vi på lidt til ganen, da det også er sognepræst Kirstine S. Hjorts sidste gudstjeneste inden barsel.

Vi glæder os til at se jer.
Sognepræst Kirstine S. Hjort og Skovlund Menighedsråd

BUSK står for Børn, Unge, Sogn og Kirke og er et samarbejde mellem FDF, De Grønne Pigespejdere, KFUM-Spejderne, KFUM & KFUK, KFUM-idræt og den lokale kirke. Gudstjenesten afholdes hvert år den første søndag i oktober.

vist 1559 gange