Tak for en fantastisk byfest!
tirsdag 1. jul. 2025 - Ansager
Deltagerne gav alt, hvad de havde i sig ved gadeløbet under Ansager Byfest 2025. Med høj puls, brede smil og stor opbakning fra publikum blev det en dag med masser af energi
Deltagerne gav alt, hvad de havde i sig ved gadeløbet under Ansager Byfest 2025. Med høj puls, brede smil og stor opbakning fra publikum blev det en dag med masser af energi Foto: Karsten Madsen
Ansager 2025 bød på fællesskab, fest og flotte resultater

Tusind tak for en uforglemmelig byfest i Ansager 2025!

Endnu engang har vi i fællesskab skabt en uge fyldt med fest, fællesskab og fantastiske øjeblikke – og det er takket være jer alle sammen!

En særlig tak skal lyde til vores trofaste sponsorer, som igen i år har gjort det muligt at stable en uge med aktiviteter for både store og små på benene. Uden jeres støtte – intet byfestprogram.

Tak til de mange frivillige – både jer foran og bag kulisserne – som med stort engagement og mange timers arbejde har fået det hele til at spille.

Torvedagen blev afholdt igen i år, og vejret var med os. Sponsorløbet blev gennemført, og der blev i alt indsamlet 27.500 kr. Tusind tak til jer, der støttede op om dagen, løberne og sponsorerne.

Grundlovsdag blev fejret med både taler, musik og helstegt pattegris – og ikke mindst optræden fra Ansager Drengekor og Syngepigerne, som skabte en stemningsfuld afslutning på en fantastisk dag. Omkring 140 gæster nød pattegrisen og den gode musik i teltet. Det satte den perfekte stemning for resten af ugen.

Klovneløbet var igen et kæmpe hit, og vi er pivstolte af, at vi slog sidste års beløb – i år har vi sendt hele 12.000 kr. afsted til det gode formål. Det er rørende at opleve så stor opbakning og deltagelse i noget, der virkelig gør en forskel.

Lørdagens fællesspisning samlede 104 spisende gæster, og senere på aftenen fyldtes teltet yderligere – mange kom for at nyde musikken og fællesskabet, og dansegulvet blev fyldt til langt ud på natten.

Et af årets stærkeste indslag var foredraget med Kuno og Kim, der gav et ærligt og tankevækkende indblik i livet som kriminel og fængselsbetjent. Tak til jer, der deltog og viste, at vi også kan samles om det alvorlige.

Alt i alt var det endnu en uge med liv og fællesskab i Ansager.

Tak for opbakningen – og vi håber, at vi ses igen i 2026!

Med festlig hilsen
Byfestudvalget i Ansager:

Tenna Olsen, Michael Bennetsen, Dennis Møller, Louise Kruse, Birgitte Jakobsen og Rikke Overgaard

vist 1231 gange