
Anlæggelsen af det nye torveområde i Ansager kan nu endelig sættes i gang, efter at Varde Kommune har bevilliget de nødvendige midler.
Projektet har været undervejs i et par år, først med fastlæggelse af design og siden ansøgninger til diverse fonde, som desværre ikke gav det ønskede resultat. Derfor blev der ansøgt om totalfinansiering fra Varde Kommune med støtte på ca. 200.000 kr. fra Ansager Borgerforening, Ansager Byudvikling, Kristine og Laurids Mindedelegat samt Andelskassens fond. Dette er nu bevilliget til stor glæde for hele projektgruppen.
Torveprojektgruppen indkalder snarest håndværkerne til planlægningsmøde og opfordrer samtidig frivillige til at hjælpe med optagning af de røde teglsten og nedbrydning af springvandet.
Projektet gennemføres i samarbejde mellem Ansager Byudvikling og Ansager Borgerforening.
Frank Sørensen, Ansager Byudvikling.
Udvalgte nyheder
Den 25. kl. 13.12Generalforsamling: Ansager Byudvikling
Der indkaldes til ordinær generalforsamling tirsdag den 13. maj kl. 19:00 på Ansager Hotel.