onsdag 26 mar 2014 - Ansager
Dengang: Storken i Ansager
Spændende er det om reden kan skaffe storken til byen igen
Husker tydeligt, da der var storke i rederne. Ungerne blev klækket i reden ved foderstoffen. Når så ungerne var blevet så store, der ikke længere var plads i den rede benyttede forældrene også hotellets rede. Der stod de så og knebrede til ungerne.
Det var en sjov tid med mange sjove oplevelser med storken. Vi vågnede tit ved storkenes knebren. Hans Skov mødte op hvert år med sin stærke kikkert, når der skulle tjekkes ringe på de voksne storke og sættes ringe på ungerne.
Sidst jeg så storken ved deres besøg i foderstoffen`s rede var netop til min yngste søns 14 års fødselsdag i 1999.
Jeg velhæfter et par billeder, som ganske vist kunne være bedre scannet.
Inge Lise Dam Rasmussen
vist 629 gange
Annonce
Udvalgte nyheder
marts
Den 19. kl. 21.00Dengang: Ansager på film
Generalforsamlingen for arkivets støtteforening tirsdag aften på Den Gamle Station byder på en cocktail af kaffe, kage, samvær og gamle film
november
Den 28. kl. 15.00Dengang: Mejeriets 50-års jubilæum i 1938
Ansager fester i tre dage med over 1.000 indbudte gæster ved Andelsmejeriets jubilæum den 16. september 1938
august